niedziela, 9 września 2012

Wiewiórka

Wiewiórka pospolita, wiewiórka ruda (Sciurus vulgaris) – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Osiąga długość ciała 20-24 cm i ogona 17-20 cm, masa ciała 200–300 gramów. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. (źródło: Wikipedia, czytaj więcej)



Wiewiórki na nasze działce, jak to w lesie, przemykają po drzewach i czasem możemy je zobaczyć. 

Ostatnio postanowiły jednak poskakać po drzewie pod oknem. Przez kilka dni szalały po kilkadziesiąt minut na wysokości okna, biegały wkoło pnia, po ziemi i znowu po drzewie, super widok.

Wiewiórka - galeria

niedziela, 12 sierpnia 2012

Kos

Kos zwyczajny, kos (Turdus merula) – gatunek średniej wielkości ptaka częściowo wędrownego z rodziny drozdów (źródło: Wikipedia, czytaj więcej)

Kosy  chętnie żerują na działce, szczególnie po skoszeniu trawy. W zeszłym roku zbudowały gniazdo na drewnie do kominka, jednak nie wysiedziały jaj - były zbyt płochliwe. (czytaj)

W tym roku jednak udało nam się zaobserwować aż trzy lęgi, tzn. obecność gniazda, fakt karmienia piskląt i na koniec puste gniazdo.

Jedno było w jałowcu bardzo blisko domu, drugie na drewnie (ale rym razem kos nie porzucił jaj), trzecie w świerku na drugim końcu działki. W trzecim przypadku byliśmy świadkami opuszczenia gniazda przez pisklę. Cały dzień wędrowało po trawie w stronę lasu i popiskiwało. Mała mięciutka kuleczka, taka słodka i nieporadna. Obserwowaliśmy to wszystko z ganku nie zbliżając się. Matka cały czas miała je na oku, czasem podeszła do młodego podkarmiając je, ale widać było jej ogromną ostrożność. Na koniec, pod wieczór, pisklę gdzieś się skryło i już go więcej nie widzieliśmy.

Nie podchodziliśmy do gniazd, nie robiliśmy zdjęć, nie zaglądaliśmy do piskląt i mamy nadzieję, że w kolejnych latach kosy znów obdarzą nas zaufaniem.




niedziela, 3 czerwca 2012

Karczownik

Czyż nie malowniczo się prezentuje to śliczne zwierzątko na skalniaku zżerając kwiatki !!!

Zjadł wszystkie ryby (bo któż by inny), odgryza liliom liście, tak że nie mają szans odbić, na skalniaku poobgryzał gałązki od iglaków.

Wychodzi na naszych oczach z nor i naśmiewa się z nas bezczelnie, podje kwiatków, przepłynie w poprzek staw i już go nie ma.

Zastosowane metody walki:
- karbid do nory po zatkaniu innych wylotów
- trutka na gryzonie
- pułapki na szczury (złapały się ze 3 małe)
- zatrzaskowa pułapka na tchórza (miał ją w nosie).

Rezultaty niespecjalne, ryby dokupiliśmy dwa razy ale też je wcięło.

niedziela, 27 maja 2012

Sikorka modraszka

W drugiej budce zadomowiła się w tym roku sikorka modraszka. W maju wykarmiła jeden lęg pozbawiając naszą działkę sporej ilości szkodników.

Jak zwykle jej obserwacja dostarczyła nam dużo radości.

Sikorki - galeria


Ptaki - galeria

A oto zdjęcia innych ptaków, które udało nam się zrobić na działce:
czapla, sójka, gąsiorek (chyba), i oczywiście kos. Innych ptaków nie jestem pewna, ale zdjęcia ładne.

czwartek, 3 maja 2012

Kłopoty ze stawem

Sytuacja ze stawem wygląda nieciekawie. Ryb praktycznie nie ma, lilie też nie chcą odbić za to wygląda jakby ktoś je podgryzał. Na skalniaku i wkoło stawu widać podejrzane norki. 

W końcu znalazł się winowajca - szczur wodny, karczownik, polnik ziemnowodny !!! - jednym słowem kiepska sprawa.



niedziela, 25 marca 2012

Budka dla sikorek nr 2

Nowa budka została zrobiona z pnia brzozy. Nie mieliśmy pomysłu jak go wydrążyć więc ostatecznie został przerąbany, każda połówka wydrążona piłą (pile nie wyszło to na dobre) i połączony z powrotem. Dno jest odkręcane żeby wyczyścić budkę na wiosnę.
.
3 marca

Na mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Tym razem szybsza była sikorka modraszka.
25 marca

niedziela, 4 marca 2012

Staw po zimie

Mróz tej zimy trzymał wyjątkowo długo. Na dnie stawu znaleźliśmy sporo małych zdechłych rybek, trafiały się też żaby. Większe rybki też ciężko spotkać. może siedzą zagrzebane w mule.